Welcome! Log in or Register

Asda's Smartprice Strawberry Jelly

  • image
5 Reviews

Brand: Asda / Type: Jelly

  • Write a review >
    How do you rate the product overall? Rate it out of five by clicking on one of the hearts.
    What are the advantages and disadvantages? Use up to 10 bullet points.
    Write your reviews in your own words. 250 to 500 words
    Number of words:
    Write a concise and readable conclusion. The conclusion is also the title of the review.
    Number of words:
    Write your email adress here Write your email adress

    Your dooyooMiles Miles

    5 Reviews
    Sort by:
    • More +
      07.09.2011 19:32
      Very helpful
      (Rating)
      3 Comments

      Advantages

      Disadvantages

      Cheap as chips

      I'm not a huge fan of jelly, but my daughter is, occasionally I make a jelly for her for puddings for a couple of days. Whilst browsing the different jellies available from Asda's grocery website I came across this Smart Price strawberry jelly. At 6p for a 128g block I had to give it a go. * Packaging * The jelly comes in the basic white and green Smart Price packaging. It contains all of the usual nutritional information, cooking instructions and ingredients. * Taste * When I make up the jelly, I tear the block into individual squares (which is very easy tear in straight lines, instead of making a mess of different parts of some squares). Then add ½ a pint of boiling water, stir until dissolved, and then add a pint of cold water. Done. I usually wait for it to cool on the kitchen side then add to the fridge. Once the jelly has set it has a nice consistency to it, it isn't too runny and not too hard either. The colour isn't a very rich red colour, but still smells like strawberry. When taking a bite, the jelly feels nice in my mouth, but doesn't taste like branded strawberry jellies. It is, in my opinion, rather tasteless, with only a hint of strawberry. My daughter, however, cannot get enough of this jelly. Whenever she is presented with her small bowl of jelly and a spoon it is wolfed down. When it's finished I always get "more, more!" from her. * Overall * I purchased a few blocks of this jelly at 6p a block. Although the price has been found to vary between 6 and 10p, it is still incredibly cheap. The quality isn't great, and it doesn't taste much like strawberry but my daughter loves it so I will continue to buy it. Give it a try, if you don't like it you'll only lose a couple of pence!

      Comments

      Login or register to add comments
      • More +
        18.02.2010 16:28
        Very helpful
        (Rating)

        Advantages

        Disadvantages

        A great tasting rich jelly at a very little cost

        I have recently become a fan of own supermarket brands as like everyone I`m trying to save money for nicer things. I bought this product from my local asda a week ago, I wanted to make a trifle and my usual boxed one was retailing at well over a pound, so I bought this jelly for 8p for a 128 gram block and an instant custard for 9p with a pot of fresh cream, which was reduced incidentally. My packaging was green and white, which is a boring packaging but I`m interested in the contents not the packaging. On taking it out of the packet, there were 12 squares to break up into a jug, the jelly was a good consistancy, a rich red and smelt of delicious strawberries. You then have to add half a pint of boiling hot water to it, which I did and stir in well until all the jelly has dissolved, that took a couple of minutes, then I added just under half a pint of cold water, it does say half a pint on the package but I like my jelly a little firmer. I poured it out into 4 dishes and waited for it to set. You can also make the jelly in a microwave in 1-1 1/2 minutes but I prefer the "old" way. I left it in the refridgerator and went back 3 hours later , it was set so I made the rest of my ingredients into a lovely trifle. I served it cold and no-one noticed the difference from my usual brand so I was chuffed to bits as it had considerably less, there was a cheeky remark as to had we won the lottery using fresh cream instead of the usual. Nutrition Values per 100g made up Energy 60 kcal Protein 1.2g Carbohydrates 13.9g of which sugars 12.5g Fat - nil of which saturates - nil fibre - nil Sodium Trace Salt equivalent - trace And heres the ingredients for all you allergy sufferes Glucose Fructose Syrup Sugar Solution Pork gelatine Acid Acidity regulator (Sodium Citrates) Flavouring Acetic Acid Colours (Anthocyanins Curcumin) I think you`ll agree this jelly represents great value, and tastes great and if your not happy they offer money back and a replacement product. I`ll definately be using it again, in fact I have I made jelly on its own since because it low aft.

        Comments

        Login or register to add comments
      • More +
        22.01.2010 17:23
        Very helpful
        (Rating)

        Advantages

        Disadvantages

        A brilliant product for a great price.

        It was my mum that first introduced me to this jelly. I usually buy rowntrees but whilst at her house I tried this jelly and thought for the price it wasn't bad. Having a 15 month old who cn chop and change his mind about whether he likes something or not I am always on the lookout to try and save wherever I can. I decided to pick up a couple when I was in Asda recently and gave it a try. The instructions are the same as a usual jelly mix, break up the cubes which is easy as it is already separated into same sized pieces, add half a pint of boiling water and stir until the cubes dissolve. Once a liquid, top upto a pint with cold water and leave to cool. Some people put it straight into the fridge, I leave it out until it's cold and then put in the fridge. Putting hot foods/liquids into the fridge alters the temperature and makes it higher thus possibly spoiling foods already in there. It says it takes two hours to set. I tend to leave mine overnight to make sure it has properly set. Once ready it looks the same as rowntrees jelly although the taste is less fruitier than you would think from looking at it. I have added fruit to this jelly and also used it for trifles and other things. The one thing I did find it most useful for was jelly play with my son. It used to cost what 50p to do this, now it costs just 7p and he has the same amount of fun. So whatever you're looking to use this for I would say give it a try - it's only 7p at the end of the day!

        Comments

        Login or register to add comments
      • More +
        02.01.2010 13:21
        Very helpful
        (Rating)
        1 Comment

        Advantages

        Disadvantages

        Screw the rowntrees brand, smartprice are just as good, if not better!

        I'm not a big Jelly fan usually, but me and my flatmates at uni were throwing a kids style flat party. Making fairy cakes, putting out a few nibbles for our friends, party hats, party poppers, punch, aswell as lots of alcohol and of course Vodka Jelly! On a tight student budget we weren't really looking for any top named brands, after all we would probably be all to drunk to notice how good something tasted anyway! So, four of us went to our local Asda and were on the jelly aisle. If it had been my choice I wanted to buy the rowntrees jelly, only 35p or so per pot but then my flatmate said "noo lets just get this 7p smartprice jelly". So I thought to myself, this jelly is just going to taste like pure vodka and I won't be eating any of it, but I decided the party wasn't all about what I wanted (even if it was my birthday) so I just went along with it and thought some hungry student would get on it! So anyway, we got back to the flat and made the jelly. It was meant to be a group effort but it is that easy to make its difficult to get everyone involved so we all just had one lucky stir where we made a wish! The instructions were simple! Telling you to you break up the perforated blocks of jelly into a heat resistant dish or bowl and then add ½ pint of boiling water alongside ½ a pint of cold water. Obviously, it being vodka jelly we ignored the cold water and added half a pint of vodka! It stunk of vodka before it set and I thought there's no way that that is going to even set nevermind taste like strawberry! Then you add to a bowl, or mould and put it in the fridge (obviously when it has cooled down because it can otherwise mess with your fridge settings I believe)... So, once the jelly had set, which unbelievably looked like it hadn't as it wobbled so much (yeah I don't eat jelly often) so we put it out for with the party nibbles hoping that it would go down well. Everyone took a bowl at the same time and although it wasnt deliciously fruity (as it looked) seen as though it had half a pint of vodka in it I was quite impressed that there was still a taste of strawberry and wasn't completely overpowered by the vodka! Obviously it wasnt the best but worth the 7p we paid for it! I never knew jelly could be so cheap! Definitely recommend, especially for any vodka fuelled student parties for people who fancy getting drunk off jelly instead of just drinking the alcohol :] Also, it is handy to know that the jelly is not exactly calorific as the packet tells you the nutritional information which is... Per 1/3 of the jelly, 60 kcal 1.2g protein 13.9g carbohydrate 12.5g of which sugars Nil fat So it not going to be too difficult to burn off a bit of jelly in the gym!

        Comments

        Login or register to add comments
        • More +
          17.02.2009 18:45
          Very helpful
          (Rating)

          Advantages

          Disadvantages

          See review.

          I am always on the lookout for a bargain, this the same for food products, I know there are many things that can't be scrimped on, but I am willing to try the cheaper brands at least once to determine if there is any savings to be had. My son has just discovered the delights that is jelly, so on a recent shopping trip I saw a bargain to be had. The product I will now review is - "Smartprice strawberry jelly" Now I do normally have to sample the things that I end up either cooking or making, this is no hardship when it comes to puddings! I have never liked crystal jellies, these being the ones that come in powder form, these always have a saccharin taste to them in my opinion, so when I saw this jelly I was pleased to see that this particular jelly was sold in a concentrated jelly block, the ones from my childhood, I even remember eating a "raw" cube a day to help my nails! The packaging is quite basic, but for the price I paid I was impressed that they could actually afford to wrap it at all! The jelly is wrapped in a sealed plastic pouch. There is all the relevant information on the front, brand name, product name, weight and some food facts. As with the majority of Asda products, basic range or otherwise, all products boast the fact that they contain no artificial colours or preservatives. The making up instructions are simple, tear the jelly block into pieces, easy to do as the jelly is almost perforated thus ensuring equal sized pieces, put into a heat resistant dish or bowl, mine always goes into a plastic measuring jug. Pour on ½ pint of boiling water from the kettle. Leave to dissolve then top upto a pint with cold water. You then decant into a bowl or mould then leave to set. You can put it into a fridge to speed things along but in fairness that is not really necessary as the jelly will set eventually. I mention this only for the reason that some people don't like putting warm things into a fridge as it can bring the temperature down, this in turn can help bacteria grow rapidly and contaminate other food products, I usually leave to go cold, then chill in my fridge. The jelly (once set), set to a nice wobble, this of course also depends on whether you have added the right amount of water. Too little and the jelly will be too hard, too much and the jelly won't set sufficiently. The jelly is nice and smooth, unlike some of the powdered varieties. There is however very little in the way of taste. The colour tries to deceive you into thinking that this will taste fruitier than it actually does. To me the jelly has no taste at all, but I have to concede to the fact that my taste buds are probably shot through years of smoking. My son however, whose opinion I should really listen to, especially as I buy it specifically for him, loves it. I will continue to buy this for him as I don't mind him eating loads when it costs as little as it does! The nutritional information is as follows - Per 1/3 of the jelly, 60 kcal 1.2g protein 13.9g carbohydrate 12.5g of which sugars Nil fat The cost, as I mentioned earlier, was the main draw for me, believe it or not this has just gone down in price from 9p, to 7p, this to me is unbeatable value! For more information visit - www.asda.co.uk Thanks for reading x

          Comments

          Login or register to add comments