Welcome! Log in or Register

Hartley's Raspberry Jelly

  • image
£37.15 Best Offer by: amazon.co.uk marketplace See more offers
7 Reviews

Brand: Hartley's / Type: Jelly

  • Sort by:

    * Prices may differ from that shown

  • Write a review >
    How do you rate the product overall? Rate it out of five by clicking on one of the hearts.
    What are the advantages and disadvantages? Use up to 10 bullet points.
    Write your reviews in your own words. 250 to 500 words
    Number of words:
    Write a concise and readable conclusion. The conclusion is also the title of the review.
    Number of words:
    Write your email adress here Write your email adress

    Your dooyooMiles Miles

    7 Reviews
    Sort by:
    • More +
      09.09.2013 12:09
      Very helpful
      (Rating)
      1 Comment

      Advantages

      Disadvantages

      Great quick and easy dessert

      Mum seemed to always be making things in the kitchen, home cooked meals, cakes, puddings. The kitchen was a right hub of activity when I was growing up. One of the favourite things my mum used to make, was trifle, she even left the fruit out because she knew I wouldn't eat it, ah those were the days. Now that I have a child of my own to look after, I try to replicate what my mum did, by trying to cook and bake things for my daughter from scratch, it's also good to teach your child where food comes from and how certain dishes are made. One of the main ingredients that I have used, is a good old blast from the past that hasn't changed since I was a nipper...Hartley's Raspberry Jelly.

      == What is it? ==

      Hartley's have been making jams and jellys for years. Jelly is a gelatin based, which when mixed with water and left to set makes a lovely wobbly dessert. The type of gelatin used in the making of Hartley's Raspberry Jelly, is pork gelatin, so this is not a dish that would be suitable for vegetarians. The jelly comes in a block form, which is broken down into easy to tear off cubes. The block of jelly makes a pint of jelly dessert and before you put it in the fridge to set you can jazz it up by adding fruit such as oranges or pineapple to the mix, the jelly will then set with the pieces of fruit inside. It says on the packet that 1 pint of jelly will serve 4 people, and 1 quarter of the dessert has 94 calories, which isn't too bad really for a dessert. You can serve this with various different sides, such as ice cream or as part of a trifle (mmmmm).

      == Price ==

      I bought mine in Iceland, they had an offer on for 3 for £1.00, which I think is extremely good value. Each block will last about 3-4 days in my house, so that's roughly 12 days worth of puddings for a £1.00.

      == Verdict ==

      My daughter loves this, I usually put fruit in the jelly when I make it for her (she can be fussy, but no where near as fussy as I used to be). It is so quick and easy to make as well, especially seeing as you can just melt the cubes in the microwave, add cold water then pop in the fridge, probably takes longer to open the packet than anything else. I think this is a really handy dessert to have in, I usually make it up when Lily is in bed and it is totally set by the following dinner time. This is not a dessert you can make and have instantly, it does need an hour or so to set, although if you are peckish and can't wait that long, you can always break open a packet of jelly and eat it raw.

      Comments

      Login or register to add comments
      • More +
        22.05.2010 14:14
        Very helpful
        (Rating)

        Advantages

        Disadvantages

        Great for kids and adults alike

        -Introduction-

        I love hartley's jam, so when choosing a jelly to buy, this was the natural choice. I am a fan of strawberry and orange jelly, but bored of the same old, so I thought I would give raspberry a go instead!

        It comes in a 135g cardboard box. Inside the jelly is sealed in a plastic packet. The jelly is a block, with 12 smaller blocks which can be 'pulled' off.

        -Positives-

        The flavour of this jelly is so rasberry! It's really yummy! AND the product contains no artificial colours which is great! It has a lovely rapsberry colour and taste. YUM!

        The packet is nice and small, no wasted packaging. What you see is what you get.

        The design is lovely, a simple pink box with a yellow star in the right-hand corner and thew hartley's logo in the other corner.

        The Jelly was quick and simple to make and the instruction on the back of the packet were simple to understand (for a novice like me!)

        I think jelly is a great desert as it contains no fat!! Great taste and its all just carbs!!

        The Jelly melted in the pan very easily and on addition of water, soon created jelly. About 10minutes to make all in all. Easy and simple desert.

        -Negatives-

        Does contain flavourings and sugar. May not be suitable healthy wise for some people. It does not say how much sugar it contains, may be a worry to some.

        -Nutritional information-
        per 100g:
        Energy 296Kcal
        Protein 5g
        Carbs 69g
        Fat 0g

        -Ingredients-

        Glucose-fructose syrup, sugar, gelatine, acetic acid, citric acid, acidity regulator:sodium citrates, flavouring, colours: Anthocyanins, Carmine
        -Conclusion-

        If you like raspberry flavour, definitely give this jelly a go for a change! It has a lovely flavour and is perfect for hot summer days.

        Comments

        Login or register to add comments
      • More +
        20.07.2009 13:51
        Very helpful
        (Rating)
        1 Comment

        Advantages

        Disadvantages

        A quality jelly that's cheap & easy to make

        I hadn't had jelly in a while, and there's always a pack in the cupboard. I was a little disappointed to find that it had obviously been sat in there feeling unloved for too long because it was out of date so I bought another one. I didn't have to think about which brand to buy; Hartley's is my first choice every time, partially out of habit and partially because I can trust that it's reliable.

        From it's birth in 1871, Hartley's has produced a well-known range of jellies that are probably the most purchased of all brands. The range has since expanded to include several flavours, as well as sugar-free versions with less calories.

        Raspberry is usually my last choice of flavours, with orange or strawberry normally being my first options. I think that when it comes to jelly though, which is a very important matter of course, the raspberry variety is the most tasty.

        Hartley's raspberry jelly comes in a 153g pink rectangular box and because it's so popular it's widely available in most supermarkets. Each box makes one bowl of jelly, and it costs around 28p (Tesco).

        The box claims the jelly is made with natural colours and real fruit juice, so you can rest assured that it's a fairly high quality product.

        Inside, the jelly slab is wrapped in clear plastic for freshness. Once removed, you'll see the slab is divided into smaller cubes. Making the jelly is straightforward: Pull apart the cubes and drop them into the bowl you wish to use for your jelly. This should be of an average size, enough to be able to add a pint of water in it. Pour ½ pint of boiling water in and stir the cubes around in it until they're dissolved. Then, add ½ pint of cold water and it's ready to pop in the fridge. Nice & simple!

        Putting it in the fridge to set can take a few hours, and you'll know when it's done by judging the consistency. This jelly is the perfect balance in the fact that it's not too watery or too firm (I sometimes alter how much water I add depending on how many people want some & how strong I want the flavour), it's soft, bouncy and wobbly as you'd expect a jelly to be.

        The taste is lovely; the raspberry is rich and fairly sweet, and doesn't have any tangy aftertaste like some poorer quality jellies do. It's light as well, considering the majority of it is water, so it's great to eat at any time.

        Each 140ml serving contains 70 calories, and although there's 0g of fat, those concerned about calorie content can opt for the sugar free version which I think tastes just as good!

        At under 40p it's a great price because it's good quality and tastes delicious. Single jellies which are small in portion size can cost over 60p each, so in comparison it's much better to make your own. Putting it into smaller pots or scooping some into a small container makes it a great jelly to take out too, especially for lunchboxes.

        Definitely recommended for something that's fruity and easy to make at a good price.

        Comments

        Login or register to add comments
        • More +
          16.07.2009 15:53
          Very helpful
          (Rating)
          1 Comment

          Advantages

          Disadvantages

          /

          I love jelly and there is something so special about making it from scratch. There are many versions of jelly in the Hartley's range including ready to eat pots and low calorie versions however the most traditional and my favourite are the blocks you have to make yourself. One flavour I have tried is the raspberry!

          The jelly can be found in all supermarkets including Tesco, Asda, Ocado etc. They can be found in the aisle alongside all other jellies and products such as angel delight. In Tesco they are often along the frozen aisle in their own little shelves. Outside the freezers of course! They come in a pack weighing 135g, and this costs only 28p. I think this is quite good value. Often there are offers on but not currently. Out of all the Hartly jellies, this is one of the cheapest. I don't know why.

          The packaging is very attractive. It's a bright pink and looks very summery packet and is made out of cardboard. On the back is all nutritional information and on the front there is the product and brand name. these are written in funky, fun writing and make it seem like a friendly product. There are also some pictures of juicy looking raspberries. They look quite big and tempting. The front also boasts that the jelly has "natural colours" and "real fruit juice".

          Inside the raspberry jelly is in blocks. They are a pink colour and are slightly darker than the strawberry version. They look extremely very bright and colourful. They can easily be pulled apart. You can eat the jelly like this but I think this is gross. To prepare it you break up the jelly and put it into a bowl or jug. We tend to use a bowl but my grandma likes using a jug. Then you add some hot water in so that the jelly is covered and stir up until the jelly has dissolved. Then you need to put it in to the fridge and allow it to set. The jelly needs at least 2 hours but we usually leave it a day or so, so that is goes nice and firm. There was a lovely fruity smell coming from the jelly however it wasn't strictly raspberry!

          When the jelly was set, there was a gorgeous fruity smell but again it still didn't smell exactly of raspberries. It was gorgeous though and really got my mouth watering. The raspberry jelly didn't seem to set as well as the other ones which was a bit annoying. It wasn't runny, but it wasn't as firm as the others for example the orange flavour. It is fairly easy to spoon out though and sits quite firm in the bowl. The texture is nice but not as nice as the others. It has a nice wobbly texture but is a little watery towards the bottom of it. it has the right amount of softness to it though so this was great. Unlike the random fruity smell, the jelly actually tastes really like raspberries. It was so sour and very sweet with a slight tartness to it. I did like the jelly but it wasn't my favourite.

          A quarter of the jelly, a rough portion size contains 91calories which is not too bad.

          Comments

          Login or register to add comments
          • More +
            18.05.2009 22:29
            Very helpful
            (Rating)

            Advantages

            Disadvantages

            Lovely jubbly bubbly!

            Jelly is a simple pleasure and I already buy Hartleys mini jelly pots for my lunchbox! Clearly a big kid at heart I had some friends over for dinner at the weekend and was stuck for a desert that I could make in advance that would be refreshing and not to heavy after a big meal.
            As an experimental cook at the best of times and having a vague memory of a champagne jelly I grabbed two packets of Hartley's in Morrisons (2 for a £ so not as cheap as Tesco based on the other reviews) a bottle of prosecco and some raspberries. The great thing about Hartley's jelly is that it has no artificial flavours or ingredients and frankly I think you can taste the difference. Its not as synthetic as cheaper jelly brands and the flavour is brilliant.
            Its also so easy to make and if you interested your use 135g packet add 100ml hot water and dissolve, leave to cool at room temperature than add 500ml of champagne/fizz of some sort! Add some raspberries to some glasses and cover the fruit with the jelly/fizz combo, set in the fridge for about an hour, until the fruit is set and then pour over the rest of the jelly/fizz. Was fab and I will be making it again! A different and refreshing dessert.
            Not only that but Hartley's jelly has a good wobble!

            Comments

            Login or register to add comments
          • More +
            02.04.2009 23:17
            Very helpful
            (Rating)
            3 Comments

            Advantages

            Disadvantages

            Wiggle Over To The Food Cupboard And Get Yourself A Packet Of Wobble

            The Hartley's company was founded in 1871 in Lancashire by a man with the fantastic name of Sir William Pickles Hartley.

            The brand is now owned by Premier Foods Plc but there can be no doubt that for more than a century Hartley's have been at the top of their game in the making of Jams, Marmalades and Jellies.

            If you are one of our American friends then you would call it Jell-O.

            Jelly and indeed jam is one of those products where I gravitate towards a known and trusted brand name. I know with Hartley's that the product will both be good and have a taste and texture that I am used to.

            This Raspberry jelly is a prime example. It now has an even fruitier taste. It really does taste of raspberries and is very cheap at just 39p for a 135g pack bought in Tesco. It's got a great shelf life too being okay until Feb 2010.

            There are no artificial flavourings or colourings in it, however it is not suitable for vegetarians as it has gelatin in it but the packaging does not indicate which animal it is derived from.

            It is 400 calories for the whole 135 pack, nearly 7g of protein and it is 69% carbohydrates which is largely from the sugar and fructose in it.

            This jelly is so easy to make. You just add some hot water for it to dissolve, then add some cold and then put it in the fridge to set. If you want a cheap dessert that offers something more then just add some tinned fruit cocktail before putting it into the fridge.

            As long as you follow the packet instructions you will get a fine wobbly perfect jelly every time.

            Most people love jelly, especially children, so this is a super product. If you are feeling like a bit of a devil on a rainy Tuesday evening and craving something sweet then just eat the jelly cubes raw out of the packet...... but keep it quiet!

            Comments

            Login or register to add comments
            • More +
              30.12.2008 17:58
              Very helpful
              (Rating)

              Advantages

              Disadvantages

              Worth a couple of extra pennies!

              All of my family like jelly and I usually try to make sure I have some in the fridge as a low calorie, low fat, sweet snack. I have tried granules, which I found were difficult to totally dissolve and so I returned to the old fashioned jelly blocks.

              I've tried the supermarket value versions which don't offer a strong flavour (plus you can pretty much only get them in strawberry and raspberry flavours) but do offer the benefit of being really really cheap. Not worth the trade off I thought on balance so I switched to the standard supermarket version. I was fairly happy with this in terms of price and quality but when I saw that Hartley's raspberry were on promotion, I thought I would give it a try.

              It dissolved easily when placed in the bottom of the jug and having 1/2 pint of boiling water tipped on it whereas I have found sometimes with the supermarket own brand, you can get a few lumps left at the bottom no matter how long you stir it for. You then add 1/2 pint of cold water (or fruit juice if you are trying to sneak vitamins into your kids) and pop it in the fridge after it has cooled off to set. It takes a couple of hours before it is ready.

              The main difference, however, was the flavour - you could tell as soon as you started to mix it by the scent that it has a real rapsberry tang to it and it wasn't disappointing when I came to taste it. The flavour was lovely - strong without being overpowering and not artificial tasting - definitely a good sweet treat without too much guilt attached.

              Comments

              Login or register to add comments