Welcome! Log in or Register

Swansea Buns

  • image
1 Review

Swansea Buns

  • Write a review >
    How do you rate the product overall? Rate it out of five by clicking on one of the hearts.
    What are the advantages and disadvantages? Use up to 10 bullet points.
    Write your reviews in your own words. 250 to 500 words
    Number of words:
    Write a concise and readable conclusion. The conclusion is also the title of the review.
    Number of words:
    Write your email adress here Write your email adress

    Your dooyooMiles Miles

    1 Review
    Sort by:
    • More +
      13.06.2013 21:18
      Very helpful
      (Rating)
      2 Comments

      Advantages

      Disadvantages

      you have to try one

      Swansea Buns are the most delicious cakes but I only buy them occasional as I doubt they are that healthy.

      There is little information on the packet so I don't know how many calories are actually in them.

      The cakes usually come in boxes of two but they can be bought singularly in some shops.

      The cake is like a sweet roll but it is very hard to describe. It is quite dry but in a good way, that is the way it is meant to be. It looks a lot like a round roll and is not much smaller than the size of a cd.

      The icing covers the top of the bun and is a few millimeters thick. It is a lovely pink colour and in my opinion, is the best part of the cake.

      The centre of the bun has bright pink raspberry jelly which is smooth, runny and sticky. As it's so runny it makes you think about how you eat the cake. Some people eat all the way round the cake and then eat the jelly in one go but I usually eat it at the start. They can get a bit messy!

      For some reason you can only buy Swansea Buns in Guernsey. They are available to buy in most shops on the island where they are mostly baked on the day.

      They are sold in a plastic box and then in a sealed plastic bag as sometimes if they have been handled roughly the jelly goes all over the box.

      They are usually around £1.70 for two and half that for one.

      As they are not sold in the UK I always take loads of boxes (around 10!) to my family in the UK as they really miss the cakes.

      If you ever get a chance to try these you must. The problem is if you liked them and don't live here you'd have to come back to get them.

      Comments

      Login or register to add comments